Mleko sojowe – czym jest i jak wpływa na organizm?

Z roku na rok zwiększa się świadomość konsumentów wobec produktów spożywczych. Popularność zyskują diety wegańskie i wegetariańskie, jak również wynikające z nietolerancji pokarmowej diety bezlaktozowe. W związku z tym klienci szukają w sklepach alternatywy dla produktów, do których są przyzwyczajeni, w tym, do którego mleka smak i wytwarzane z niego produkty towarzyszą im od najmłodszych lat. Zastąpić mogą je napoje roślinne, a wśród nich mleko sojowe.

Roślinna alternatywa mleka krowiego

napoj sojowyProdukt nazywany powszechnie mlekiem sojowym, stał się ogólnie dostępny w marketach i mniejszych punktach sprzedaży, jednak na pułkach sklepowych znaleźć go można pod nazwą napoju sojowego, gdyż według rozporządzeń unijnych słowo mleko zarezerwowane jest dla produktów odzwierzęcych. Przygotowuje się je na bazie nasion soi namoczonych w wodzie, które następnie zostają zblendowane. W związku z tak prostym przepisem najzdrowsze produkty powinny w swoim składzie być wolne od dodatkowych składników. Szukając dobrej jakości produktów, warto zwracać szczególną uwagę na etykiety, do składu często dodawane są aromaty, lub słodziki w celu poprawy smaku. Niewielka ilość składników w mleku sojowym powoduje, że producenci często dodają do nich ważne dla zdrowia minerały i witaminy takie jak wapń czy witaminy A, B, lub D. W sklepie fitorsweet możemy kupić dobrej jakości mleko sojowe.

Napoje pochodzenia roślinnego, do których zalicza się również ten wytwarzany z soi, poza byciem alternatywą dla produktów odzwierzęcych, mają także dobry wpływ dla zdrowia człowieka. Mleko sojowe zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, co pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, gdyż tłuszcz ten, w przeciwieństwie do pochodzącego z mleka krowiego, nie odkłada się na ściankach naczyń krwionośnych. Dodatkową zaletą napoju sojowego jest niska kaloryczność, dlatego jego picie zalecane jest dla osób, które pragną zredukować wagę, ale nie wyobrażają sobie rezygnacji ze spożywania mleka. Z tego powodu zadowolone będą również osoby, które na co dzień dbając o sylwetkę, liczą kalorie i dokładnie planują posiłki.