Czy erytrytol to zdrowszy zamiennik cukru?

Erytrytol to słodzik o bardzo niskiej kaloryczności, który zdobywa coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnego cukru. Jego słodki smak i zdolność do zastąpienia tradycyjnego cukru sprawiają, że stanowi doskonałą opcję dla tych, którzy chcą ograniczyć spożycie kalorii i cukru w swojej diecie. Czy erytrytol jest faktycznie zdrowszym zamiennikiem dla cukru? Kto powinien go wypróbować i gdzie można go zakupić?

Czym jest erytrytol?

Z chemicznego punktu widzenia erytrytol jest cukrem alkoholowym, który występuje naturalnie w niektórych warzywach i owocach. Można go wyizolować między innymi z kukurydzy lub brzozy. Ma smak zbliżony do cukru, ale zawiera znacznie mniej kalorii. Jednak jego najważniejszą cechą jest to, że nie wpływa na poziom cukru we krwi, ani na poziom insuliny, co czyni go atrakcyjnym dla osób z cukrzycą i tych, którzy starają się kontrolować poziom glukozy. Tradycyjny cukier, czyli sacharoza posiada 405 kalorii w przeliczeniu na 100 gram. W przypadku erytrytolu wartość ta wynosi jedynie 24 kalorię na 100 gram produktu, przy czym ładunek glikiemiczny nadal wynosi zero. 

erytrytol sklep

Gdzie można kupić Erytrol?

Erytrol można znaleźć w wielu tradycyjnych sklepach spożywczych oraz w sklepach internetowych. W ostatnich latach jego dostępność znacząco wzrosła, ponieważ zyskuje na popularności, jako zdrowsza alternatywa dla cukru. Dostępny jest w różnych formach, w tym jako granulowany erytrytol, erytrytol w proszku oraz płynny erytrytol. Miejscem, gdzie na pewno możemy zakupić erytrytol to sklep ze zdrową żywnością.