Kieliszki do szampana – skąd wziął się ich kształt?

Kieliszki do szampana mają bardzo charakterystyczny kształt, który trudno pomylić z czymkolwiek innym. Są one często nazywane fletami. To właśnie zasługa ich wydłużonego kształtu, który kojarzy się z tym instrumentem. Warto zastanowić się, skąd tak właściwie wziął się kształt kieliszków do szampana. Co za nim stoi? Z jakiego powodu jest właśnie taki?

Chodzi o bąbelki

Szampan i wino musujące ma bąbelki. To właśnie one sprawiają, że trunki te są tak niezwykłe i często też kosztowne. Ilość bąbelków wpływa często na cenę alkoholu i jest traktowana jako jego zaleta. Skoro więc są one tak ważne, to szkoda byłoby gdyby uciekły z kieliszka, zanim jeszcze konsument będzie miał okazję się nimi nacieszyć. Wygazowany szampan smakuje już inaczej i najczęściej nie należy do rarytasów. Stąd też kieliszki do jego serwowania mają wydłużony kształt. Najczęściej górny rant jest delikatnie zwinięty do środka. Czasem nawet kieliszek zwęża się u góry. Wszystko to sprawia, że napój tak szybko się nie odgazowuje. Można więc z powodzeniem delektować się jego smakiem przez dłuższy czas. To ważne, bo zwykle nie ma możliwości, by wypić cały kieliszek szampana w ciągu kilkudziesięciu sekund od jego napełnienia. Charakterystyczny kształt umożliwia wydłużenie tego czasu, by można było spokojnie wznieść toast.

Walory estetyczne

Kolejną kwestią są walory estetyczne takich kieliszków. Wysokie szkło jest imponujące. Jest bardzo reprezentacyjne. Projektanci kieliszków prześcigają się w pomysłach na to, jak je urozmaicić i co zrobić, by wyglądały jeszcze bardziej elegancko i fantazyjnie. Wszystkie te projekty mają za zadanie wyeksponowanie bąbelków, które znajdują się w alkoholu. Nie ma więc nic dziwnego, że szczególnie popularne są modele z przejrzystego materiału – najczęściej szkła, rzadziej kryształu lub nawet tworzywa. Każdy z tych materiałów umożliwia obserwowanie bąbelków, które dość szybko poruszają się we wnętrzu naczynia. Na tej podstawie można nawet ocenić jakość trunku oraz jego świeżość.

Wyjątkowa elegancja

Nie można też zapominać, że wina musujące oraz szampany są spożywane na największe okazje. Stąd też powinny one być podawane w odpowiedniej oprawie. Z tego powodu kieliszki do szampana zawsze są produkowane jako coś, co ma być wyjątkowe i zwracać na siebie uwagę. By szampan mógł wyglądać odpowiednio, powinien być serwowany z szacunkiem i klasą. Z tego powodu nie nalewa się go do kieliszków do wina, szklanek czy innych naczyń. Alkohol z nich po prostu nie smakowałby odpowiednio.