Co jest nam potrzebne do gotowania?

Gdy aranżujemy swoją kuchnię, to nie możemy również zapomnieć o akcesoriach kuchennych, w których będzie się przygotowywać różne dania dla całej rodziny. Bardzo popularne są ostatnio garnki żeliwne – https://ostry-sklep.pl/garnki-zeliwne. Warto się zatem dowiedzieć, jak wybrać garnek żeliwny i do czego można go użyć. Dzięki temu będziemy mieć w swojej kuchni świetne naczynia w różnych rozmiarach i kolorach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze garnków żeliwnych?

Garnki żeliwne trzeba myć tylko ręcznie, gdyż zmywarka może źle działać na żeliwo. Dobrze jest też zwrócić uwagę na rączki garnka, by było one tak przymocowane, by można było swobodnie podnieść naczynie. Należy także pamiętać, że garnek żeliwny nagrzewa się dość powoli, ale równomiernie, dlatego też jest on tak popularny i wykorzystywany w kuchni. Można go stosować bez problemu na kuchenkach indukcyjnych i gazowych.

Czy pokrywka garnka ma znaczenie?

Jeśli gotujemy zupy, makarony lub podobnego typu dania, to warto, jest mieć pokrywkę. Dobrze, by taka pokrywka była idealnie dopasowana do rozmiaru naszego garnka żeliwnego. Trzeba także wybrać taką pokrywkę, którą można swobodnie złapać bez obawy, że się oparzy lub urwie. Dlatego rączka od pokrywki musi być silnie i trwale przymocowana oraz na tyle duża, by można ją było łatwo złapać.

Jak dbać o garnek żeliwny?

Jeśli już wiemy, jak wybrać garnek żeliwny, to dobrze jest także wiedzieć, jak o niego dbać, by mógł nam służyć przez wiele lat. Świeżo kupione naczynie przed pierwszym użyciem, trzeba wyczyścić najlepiej solą i przy pomocy szczotki rozciera się sól po całym garnku. Następnie garnek należy przepłukać wodą. Dobrze jest myć po każdym użyciu garnek żeliwny ręcznie, dzięki czemu mamy pewność, że nic się nie stanie z żeliwną powłoką.

Garnki żeliwne to także świetny pomysł na prezent dla najbliższych, dzięki czemu możemy sprawić praktyczny i funkcjonalny podarunek. Warto też dodać, że obecnie żeliwne garnki są bardzo popularne i można je dostać w różnych modelach, dzięki czemu dopasuje się je do każdego stylu.