Keksówka – tradycyjna czy silikonowa?

Keksówka jest popularną formą do pieczenia. Cechuje ją podłużny kształt, który doskonale sprawdza się przy pieczeniu różnego rodzaju ciast czy chleba. Formy mogą być wykonane z metalu, aluminium lub silikonu, niektóre dodatkowo pokrywa się specjalną powłoką nieprzywierającą. Najczęściej przy zakupie keksówki pojawia się problem, czy wybrać formę blaszaną, czy może silikonową. Jakie są wady i zalety obu tych form?

Keksówka silikonowa

Takie formy zazwyczaj są droższe niż tradycyjne blachy, ale na pewno mają wiele zalet, co sprawia, że warte są swojej ceny. Przede wszystkim wyciąganie wypieków z formy jest niezwykle proste. Ciasto nie przywiera do ścianek, a przy pieczeniu keksówka nie wymaga natłuszczenia. Dodatkowo elastyczne boki można dowolnie wyginać, co jeszcze bardziej ułatwia wyjęcie wypieku z formy. Silikonowe keksówki nadają się także do zamrażania, dlatego bez obaw ciasta czy inne wypieki można przechowywać w lodówce, a nawet zamrażarce. Co więcej, silikonowa forma jest prosta w czyszczeniu i łatwa w przechowywaniu. Elastyczność gwarantuje, że keksówka –  z www.aledobre.pl nie zajmie dużo miejsca w szafce w przeciwieństwie do tradycyjnych blach, które często trudno pomieścić w domu. Silikon wytrzymuje zarówno wysokie, jak i niskie temperatury, można myć go w zmywarce, jest także higieniczny i nie wchłania zapachów.

Formy blaszane

Ich dużą wada z pewnością jest mała odporność na rdzewienie, jednak obecnie większość blach jest ocynkowana, co pozwala zapobiegać powstawaniu rdzy. Przy odpowiednim dbaniu o keksówkę – regularnym jej myciu i dokładnym osuszaniu – ten problem nie powinien występować. Inną wadą keksówek wykonanych z blachy jest także konieczność smarowania formy tłuszczem lub wykładania papierem. Producenci blach postanowili jednak również na ten problem znaleźć sposób i teraz niektóre z nich pokrywane są specjalna powłoką nieprzywierającą.