Pieczenie chleba w silikonowych foremkach

Tradycja pieczenia chleba sięga przynajmniej kilku wieków wstecz. Wiele osób do dzisiaj pamięta smak świeżego bochenka wyciągniętego prosto z pieca chlebowego. Sentyment do tradycji i babcinych wypieków sprawia, że coraz więcej gospodyń domowych próbuje piec chleb w warunkach domowych. Co prawda w blokach czy nowoczesnych domach jednorodzinnych próżno szukać pieców chlebowych. Warto podkreślić, że chrupiący bochenek chleba można upiec w zwykłym piekarniku! Jak się do tego przygotować?

Jaka forma do chleba będzie najlepsza?

Upieczony chlebDawniej chleby pieczono w formach blaszanych. Aby bochenek nie przywarł do ścian formy należało wysmarować je grubą warstwą smalcu. W obecnych czasach, gdy promuje się zdrowy tryb życia ograniczający spożycie ciężkich tłuszczów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą silikonowe formy do chleba. Foremki wykonane z silikonu wystarczy posmarować niewielką ilością masła jedynie przy pierwszym użyciu. Przy kolejnych wypiekach nie jest to już wymagane, a co więcej – takich foremek nie trzeba także wykładać papierem do pieczenia, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Wybór foremki do pieczenia chleba powinien być także uzależniony od rodzaju wypieku. Do chlebów wyrabianych tradycyjnie na zakwasie lepiej jest użyć form ceramicznych. Duży wybór form do pieczenia chleba znajdziesz tutaj: https://www.aledobre.pl/582,Pieczenie_chleba_Akcesoria_i_formy/2-583,Akcesoria_i_formy/

Korzyści płynące z używania silikonowych foremek do chleba

Formy do chleba wykonane z silikonu mogą być używane w różnych rodzajach piekarników – zarówno w tych elektrycznych jak i gazowych. Nadają się również do wypieków w kuchenkach mikrofalowych, pod warunkiem, że będzie wyłączona funkcja grillowana. Silikon jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na wysokie temperatury. Szybko też stygnie, co umożliwia łatwiejsze wyciągnięcie wypieków z formy. Warto pamiętać jednak o tym, żeby przy foremkach silikonowych nie używać ostrych narzędzi wykonanych z metalu, które mogłyby uszkodzić jednolitą strukturę produktu. Silikonowe foremki do chleba można myć zarówno pod bieżącą wodą jak i nie ma żadnych przeciwwskazań co do tego, aby umieścić je w zmywarce.