Czym produkować domowy sok?

Soki powinni pić wszyscy. Wiedzą o tym nawet małe dzieci, które od najmłodszych lat uczone są przez swoich rodziców, aby regularne jeść owoce i warzywa, oraz posiłkować się sokami z nich. Czy jednak soki to zawsze dobry pomysł? Doskonały, jednak tylko wtedy, gdy zrobimy je samodzielnie.

Dlaczego warto robić sok w domu?

Sok gotowym, który kupić można zarówno w kartonikach, jak i w szklanych butelkach ma niestety kilka bardzo poważnych wad.

Po pierwsze jest bardzo drogi, co już na starcie dyskwalifikuje go jako stały element diety.

Po drugie taki sok ma niestety bardzo często wzbogacany skład ogromnymi ilościami cukru, co powoduje, że nie można go nazwać dobrym zamiennikiem owoców.

Jak zatem widać pozostaje tylko produkować sok samodzielnie w domu, z całych owoców. Jakim sprzętem najlepiej jest to robić? Sprawdzi się tu sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?

Które urządzenie będzie najlepsze?

Oba te urządzenia cechują się innymi właściwościami, co przekłada się oczywiście na powstające z nich soki. Warto jest znać te różnice, ponieważ sok z sokowirówki będzie całkowicie inny niż ten z wyciskarki.

Wyciskarka do owoców i warzyw produkuje sok znacznie bardziej mięsisty i gęstszy. Spowodowane jest to bardzo dużą zawartością w powstałym z wyciskarki soku miąższu, co diametralnie zmienia jego konsystencje dla pijącego.

Jeśli chce się pić sok dokładnie taki w konsystencji jak ten kupowany w kartonikach, zdecydowanie lepiej jest wybrać do tego celu sokowirówkę, która właśnie taki sok wytwarza. Pamiętać przy tym należy, że do sokowirówki można dodać tylko duże owoce więcej, jeśli ktoś marzy o piciu soku z np. malin, bardzo mocen się zawiedzie.

Drugą bardzo ważną cechą obu tych urządzeń jest późniejsza przydatność powstałego z nich soku. Sokowirówka generuje sok, który najlepiej jest wypić razu po zrobieniu, ponieważ bardzo szybko się on może zepsuć. Wyciskarka natomiast produkuje sok w taki sposób, że może one nieco czasu postać i nic mu się w tym czasie nie stanie i nadal będzie można go w pełni bezpiecznie wypić.